Skip to content

1227 W 3rd St

Plainfield, NJ 07060

Last Sale Price
$89,900
Last Sale Date
Jun 11, 2001

Property Information

Block132
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page138

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,152
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,700
25%
Improvement Value:$55,700
75%
Total Assessment$74,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,247+1.0%
2024$6,183+3.2%
2023$5,988+0.3%
2022$5,971+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$89,900

From: TAYLOR, TYRONE

To: SCOTT, SUSAN

Sq Ft1,152DeedBook 5132, Page 32Recorded6/21/2001

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 3976, Page 293