Skip to content

1517-19 So 2nd St

Plainfield, NJ 07063

Built 1951

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block147
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,080
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,300
19%
Improvement Value:$115,500
81%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,413+1.0%
2024$9,320+3.1%
2023$9,039+0.3%
2022$9,013+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 6575, Page 99Recorded3/19/2025

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 6527, Page 475Recorded11/9/2023

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 6527, Page 480Recorded11/9/2023

Property Built

Built

Year Built: 1951