Skip to content

1437-41 So End Pkwy

Plainfield, NJ 07060

Built 1966

Last Sale Date
Feb 20, 2067

Property Information

Block18
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,288
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
36%
Improvement Value:$81,500
64%
Total Assessment$126,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,081+1.0%
2024$10,972+3.1%
2023$10,641+0.3%
2022$10,610+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,288DeedBook 6422, Page 2451Recorded7/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 1966