Skip to content

1807-09 1st St

Dunellen, NJ 08812

Built 1961

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
Aug 22, 2018

Property Information

Block207
Lot33
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage960
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
43%
Improvement Value:$71,800
57%
Total Assessment$125,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,985+1.0%
2024$10,877+3.1%
2023$10,548+0.3%
2022$10,518+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$264,000

From: GITTENS, BARRY P & LONNIE F

To: ZAPATA-ESTRADA, PEDRO

Sq Ft960DeedBook 6297, Page 850Recorded11/28/2018

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 3669, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1961