Skip to content

1614-16 Myrtle Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1956

Last Sale Price
$182,400
Last Sale Date
Oct 7, 2020

Property Information

Block213
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage770
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,200
35%
Improvement Value:$57,300
65%
Total Assessment$88,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,728+1.0%
2024$7,652+3.1%
2023$7,421+3.8%
2022$7,149+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$182,400

From: GRANT, MARQUERITE, EXC

To: GONZALEZ, NEYASHA J

Sq Ft770DeedBook 6390, Page 2862Recorded11/24/2020

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 3329, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1956