Skip to content

1605-09 Slavin St

Plainfield, NJ 07063

Built 1961

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 25, 2016

Property Information

Block213
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,074
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
35%
Improvement Value:$74,300
65%
Total Assessment$114,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,007+1.0%
2024$9,908+3.1%
2023$9,609+0.3%
2022$9,582+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From: CRIOLLO, JESSICA E & MUNOZ, JULIAN

To: DE JESUS, ALFONSO

Sq Ft1,074DeedBook 6140, Page 579Recorded8/29/2016

Property Sale

SaleMulti
$162,500
DeedBook 5921, Page 101

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3176, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 1961