Skip to content

1205 Myrtle Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1921

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Mar 21, 2024

Property Information

Block219
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,412
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
38%
Improvement Value:$52,100
62%
Total Assessment$84,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,370+1.0%
2024$7,297+3.1%
2023$7,077+0.3%
2022$7,057+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 6540, Page 2901Recorded3/28/2024

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 3464, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1921