Skip to content

946-54 W Front St

Plainfield, NJ 07060

Built 1921

Owner
---
Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jul 24, 2025

Property Information

Block228
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page155

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 2F
Dwellings2
ZoningR-4
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,800
42%
Improvement Value:$88,100
58%
Total Assessment$151,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,264+1.0%
2024$13,133+3.1%
2023$12,737+0.3%
2022$12,700+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 6589, Page 2579Recorded7/31/2025

Property Sale

SaleMulti
$39,000
DeedBook 3055, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1921