Skip to content

718 W Front St

Plainfield, NJ 07060

Built 1921

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2025

Property Information

Block230
Lot52
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page157

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage984
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,100
30%
Improvement Value:$27,800
70%
Total Assessment$39,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,484+1.0%
2024$3,450+3.1%
2023$3,346+0.3%
2022$3,336+0.0%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$43,000
DeedBook 5890, Page 191

Property Sale

SaleMulti
$166,000

From: TRI-NAN PROPERTIES, INC

To: SALINAS, FERNANDO

Sq Ft984DeedBook 5482, Page 565Recorded1/31/2005

Property Sale

SaleMulti
$60,000

From: HALL, MARK

To: TRI-NAN PRPOERTIES, INC

Sq Ft984DeedBook 5463, Page 30Recorded10/29/2004

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 4181, Page 260

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3401, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1921