Skip to content

724 W Front St

Plainfield, NJ 07060

Built 1921

Last Sale Price
$128,750
Last Sale Date
Aug 10, 2020

Property Information

Block230
Lot55
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page157

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage984
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,700
28%
Improvement Value:$33,000
72%
Total Assessment$45,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,991+1.0%
2024$3,951+3.1%
2023$3,832+7.3%
2022$3,571+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$128,750

From: HERNANDEZ, GEOLVER & JUANA

To: RIVAS, LEIDY A

Sq Ft984DeedBook 6378, Page 115Recorded8/14/2020

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook 4584, Page 333

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook 3073, Page 566

Property Built

Built

Year Built: 1921