Skip to content

744 W Front St

Plainfield, NJ 07060

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2022

Property Information

Block230
Lot63
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page157

Building Details

Building Class16
Description2SF 2F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,184
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,500
23%
Improvement Value:$54,700
77%
Total Assessment$71,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,217+1.0%
2024$6,156+3.1%
2023$5,970+0.3%
2022$5,953+0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$119,000
DeedBook 5743, Page 802

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5538, Page 601

Property Sale

Sale
$50,100
DeedBook 4897, Page 24

Property Sale

Sale
$19,050
DeedBook 3062, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1895