Skip to content

418-22 W Front St

Plainfield City, NJ 07061

Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2004

Property Information

Block241
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page161

Building Details

Building Class0952
Description2SCB 2A
Dwellings2
ZoningMU
Sq Footage6,530
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
23%
Improvement Value:$273,000
77%
Total Assessment$356,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$18,422
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3543, Page 907