Skip to content

1223-27 So End Pkwy

Plainfield, NJ 07060

Built 1933

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Aug 16, 2002

Property Information

Block28
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,536
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,400
48%
Improvement Value:$64,800
52%
Total Assessment$125,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,932+1.0%
2024$10,825+3.1%
2023$10,498+0.3%
2022$10,468+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$80,000

From: CHABOCK, MARY ESTATE % ET ALS

To: DELLA SALA, JOHN

Sq Ft1,536DeedBook 5315, Page 268NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/28/2002

Property Built

Built

Year Built: 1933