Skip to content

59-61 Sandford Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1921

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Mar 13, 2018

Property Information

Block320
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 3F
Dwellings3
ZoningR-4
Sq Footage2,388
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,600
32%
Improvement Value:$88,400
68%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,352+1.0%
2024$11,240+3.1%
2023$10,901+0.3%
2022$10,869+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From: ARIAS, CARLOS A & GLORIA T

To: SAILEMA, MARIO D & CAGUANA, MONICA

Sq Ft2,388DeedBook 6258, Page 118Recorded4/20/2018

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 3545, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1921