Skip to content

372-78 Harvey Pl

Plainfield, NJ 07062

Built 2001

Last Sale Price
$224,900
Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block417
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class0997
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,923
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
35%
Improvement Value:$84,400
65%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,352+1.0%
2024$11,240+3.1%
2023$10,901+0.3%
2022$10,869+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$224,900

From: AJM DEVELOPERS, LLC

To: NEWTON, RALPH & LAVONYA

Sq Ft1,923DeedBook 5158, Page 335NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/15/2001

Property Sale

Sale
$40,000

From: TORESCO, ROBERT W

To: AJM DEVELOPERS, L L C

DeedBook 5076, Page 309Recorded1/22/2001

Property Built

Built

Year Built: 2001