Skip to content

116-18 Sumner Ave

Plainfield, NJ 07062

Built 1916

Owner
---
Last Sale Price
$517,000
Last Sale Date
Dec 19, 2025

Property Information

Block428
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,476
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
33%
Improvement Value:$75,500
67%
Total Assessment$113,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,911+1.0%
2024$9,813+3.1%
2023$9,517+0.3%
2022$9,490+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$517,000
DeedBook 6605, Page 2213Recorded12/23/2025

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,476DeedBook 6444, Page 2555Recorded12/23/2021

Property Sale

SaleMulti
$320,000
Sq Ft1,476DeedBook 6361, Page 507Recorded2/26/2020

Property Sale

SaleMulti
$186,000

From: UNION COUNTY SHERIFF

To: ARKAD RESIDENTIAL HOLDINGS XXVI LLC

Sq Ft1,476DeedBook 6325, Page 551Recorded6/5/2019

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 5607, Page 405

Property Sale

SaleMulti
$242,000

From: OLIVER, SANDFRA B

To: MENDEZ, OSBIN

Sq Ft1,476DeedBook 5474, Page 146Recorded12/21/2004

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3700, Page 303

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3631, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1916