Skip to content

1457-59 Alden Pl

Plainfield, NJ 07062

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block443
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,170
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,200
31%
Improvement Value:$82,800
69%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,478+1.0%
2024$10,375+3.1%
2023$10,062+0.3%
2022$10,033+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5773, Page 619

Property Sale

SaleMulti
$420,000
DeedBook 5587, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$90,000

From: CHERRYSTONE BAY LLC

To: STEPHEN CONSTRUCTION

Sq Ft1,170DeedBook 5472, Page 582NU CodeBankruptcy (13)Recorded12/14/2004