Skip to content

135-37 Carlisle Terr

Plainfield, NJ 07062

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jul 8, 2024

Property Information

Block445
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage888
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,000
36%
Improvement Value:$60,000
64%
Total Assessment$94,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,208+114.3%
2024$3,830+3.1%
2023$3,715+15.9%
2022$3,204-55.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 1252, Page 229Recorded7/31/2024

Property Sale

Sale
$26,050
DeedBook 3346, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1956