Skip to content

1404-08 George St

Plainfield, NJ 07060

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2001

Property Information

Block458
Lot39
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,084
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
42%
Improvement Value:$73,600
58%
Total Assessment$127,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,892+1.0%
2024$10,782+3.2%
2023$10,449+0.3%
2022$10,419-2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$81,500
DeedBook 4250, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1961