Skip to content

1324 Columbia Ave

Plainfield, NJ 07062

Built 1965

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 29, 2013

Property Information

Block459
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage792
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
36%
Improvement Value:$61,000
64%
Total Assessment$95,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,295+1.6%
2024$8,162+3.1%
2023$7,915+0.3%
2022$7,893+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$162,000

From: GANGEWERE, ROBERT H JR

To: JACKSON, RICHARD & ROBIN - MCCOY, H

Sq Ft792DeedBook 5328, Page 318Recorded9/27/2002

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 3913, Page 48

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 3362, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1965