Skip to content

919-25 Belvidere Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1961

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Sep 10, 2010

Property Information

Block4
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class18
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,883
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
55%
Improvement Value:$75,800
45%
Total Assessment$166,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,565+1.0%
2024$14,422+3.1%
2023$13,986+0.3%
2022$13,946+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$470,000
DeedBook 5833, Page 761

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4335, Page 295

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3009, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1961