Skip to content

683-87 W 7th St

Plainfield, NJ 07060

Built 1906

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jan 18, 1985

Property Information

Block504
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class17
Description3SF2G 3F
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,700
36%
Improvement Value:$101,100
64%
Total Assessment$156,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,692+1.0%
2024$13,557+3.1%
2023$13,148+0.3%
2022$13,110+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 3392, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1906