Skip to content

937-39 W 7th St

Plainfield, NJ 07063

Built 1921

Last Sale Price
$412,500
Last Sale Date
Oct 19, 2007

Property Information

Block533
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,993
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,300
36%
Improvement Value:$80,600
64%
Total Assessment$125,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,994+1.0%
2024$10,885+3.1%
2023$10,557+0.3%
2022$10,527+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$412,500
DeedBook 5680, Page 404

Property Sale

SaleMulti
$255,000

From: VOGEL, ROBERT J & CARRIE A KITZE

To: TOWNSEND, DELBERT C & LISA M

Sq Ft2,993DeedBook 5329, Page 302Recorded10/1/2002

Property Sale

Sale
$113,300
DeedBook 3574, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1921