Skip to content

723-25 E 7th St

Plainfield, NJ 07062

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 1997

Property Information

Block618
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,276
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
43%
Improvement Value:$37,800
57%
Total Assessment$66,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,824+1.0%
2024$5,767+3.1%
2023$5,593+0.3%
2022$5,577+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3800, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1921