Skip to content

803-05 Berckman St

Plainfield, NJ 07062

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2017

Property Information

Block627
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,935
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
35%
Improvement Value:$72,500
65%
Total Assessment$111,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,719+1.0%
2024$9,623+3.1%
2023$9,333+0.3%
2022$9,306+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,550
DeedBook 3197, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1931