Skip to content

1419-27 Watchung Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1892

Last Sale Price
$472,000
Last Sale Date
Oct 31, 2006

Property Information

Block630
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,917
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,100
60%
Improvement Value:$77,100
40%
Total Assessment$192,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,783+1.0%
2024$16,618+3.1%
2023$16,116+0.3%
2022$16,070+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$472,000
DeedBook 5618, Page 705

Property Sale

SaleMulti
$445,000

From: SLUYTER, DEAN L & MARGARET M

To: MARINO, DANIELLE

Sq Ft3,917DeedBook 5395, Page 806Recorded10/20/2003

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3327, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1892