Skip to content

213-19 E 7th St

Plainfield, NJ 07060

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$3,713,841
Last Sale Date
Dec 14, 2021

Property Information

Block644
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class1034
Description5SB8G & 3SF 38A
Dwellings38
ZoningR-5
Sq Footage1,859
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
68%
Improvement Value:$178,700
32%
Total Assessment$558,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,786+1.0%
2024$48,305+3.1%
2023$46,847+0.3%
2022$46,713+0.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$3,713,841
Sq Ft1,859DeedBook 6444, Page 2355Recorded12/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$3,350,000

From: OLIVER PRESCOTT PROPERTIES, LLC

To: 217 E 7TH LLC

Sq Ft1,859DeedBook 6130, Page 328Recorded7/7/2016

Property Sale

SaleMulti
$1,910,000
DeedBook 5748, Page 583

Property Sale

Sale
$562,500
DeedBook 4453, Page 108

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 4174, Page 217

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 4027, Page 72

Property Sale

Sale
$479,000
DeedBook 3326, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1920