Skip to content

1756-58 Watchung Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1936

Owner
---
Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jan 15, 2025

Property Information

Block6
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,735
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
33%
Improvement Value:$98,000
67%
Total Assessment$145,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,705+1.0%
2024$12,580+3.1%
2023$12,200+0.3%
2022$12,165+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 6575, Page 2240Recorded3/19/2025

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3633, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1936