Skip to content

312-14 W 5th St

Plainfield, NJ 07060

Built 1911

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 2, 2024

Property Information

Block702
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description2SF2G 2F
Dwellings2
ZoningMU
Sq Footage2,134
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
36%
Improvement Value:$58,300
64%
Total Assessment$91,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,955+1.0%
2024$7,877+3.1%
2023$7,639+0.3%
2022$7,617+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6565, Page 2036Recorded12/4/2024

Property Built

Built

Year Built: 1911