Skip to content

1225-27 Thornton Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1926

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Oct 15, 2002

Property Information

Block804
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,768
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,400
43%
Improvement Value:$67,600
57%
Total Assessment$119,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,391+1.0%
2024$10,289+3.1%
2023$9,978+0.3%
2022$9,950+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$319,000

From: LOCKE, CARDEL & ADRIANNE

To: SMITH, JEFFREY - BREW, LAURIE

Sq Ft1,768DeedBook 5339, Page 288Recorded10/25/2002

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4330, Page 296

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 3045, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1926