Skip to content

1130-32 Stilford Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1926

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Jan 23, 2003

Property Information

Block805
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,583
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
34%
Improvement Value:$79,600
66%
Total Assessment$120,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,548+1.0%
2024$10,444+3.1%
2023$10,129+0.3%
2022$10,100+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$207,000

From: GILLETTE, STEPHANIE

To: PLICK, MICHELLE

Sq Ft1,583DeedBook 5358, Page 274NU CodeNominal consideration (25)Recorded2/21/2003

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4094, Page 214

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3508, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1926