Skip to content

1000-16 Hillside Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1910

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Nov 18, 2004

Property Information

Block820
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page86

Building Details

Building Class18
Description2.5SB5G
Dwellings1
ZoningR-HA
Sq Footage6,026
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
72%
Improvement Value:$70,000
28%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,830+1.0%
2024$21,615+3.1%
2023$20,963+0.3%
2022$20,903+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000

From: ONACKI,GERARD R&MANUELA M SCHROEDER

To: LI, JIALIN JAY

Sq Ft6,026DeedBook 5468, Page 658Recorded11/24/2004

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 4870, Page 215

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4663, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1910