Skip to content

733-37 Belvidere Ave

Plainfield, NJ 07062

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 1986

Property Information

Block905
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-NH
Sq Footage2,340
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,100
54%
Improvement Value:$75,100
46%
Total Assessment$162,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,163+1.0%
2024$14,024+3.1%
2023$13,600+0.3%
2022$13,562+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926