Skip to content

730-32 Sterling St

Plainfield, NJ 07062

Built 1951

Last Sale Price
$111,000
Last Sale Date
May 22, 1998

Property Information

Block916
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage875
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,100
41%
Improvement Value:$63,400
59%
Total Assessment$107,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,387+1.0%
2024$9,294+6.1%
2023$8,764+0.3%
2022$8,738+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 4668, Page 102

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4041, Page 61

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 3474, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1951