Skip to content

841-45 Coolidge St

Plainfield, NJ 07062

Built 1951

Last Sale Date
Dec 27, 2068

Property Information

Block916
Lot31
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage985
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,100
33%
Improvement Value:$89,000
67%
Total Assessment$132,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,535+32.5%
2024$8,707+3.1%
2023$8,444+0.3%
2022$8,420+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 6548, Page 2597Recorded6/26/2024

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 6529, Page 2047Recorded11/22/2023

Property Built

Built

Year Built: 1951