Skip to content

Minna St

Rahway, NJ 07065

Built 1950
Industrial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Sep 27, 2023

Property Information

Block10
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage100
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$96,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,736+3.2%
2024$7,500+3.5%
2023$7,243+0.8%
2022$7,187+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$950,000
DeedBook 6523, Page 90Recorded10/2/2023

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5246, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1950