Skip to content

601 W Lake Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1940

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Nov 29, 2022

Property Information

Block111
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
43%
Improvement Value:$71,800
57%
Total Assessment$125,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,323+3.2%
2024$9,030+26.0%
2023$7,166+0.4%
2022$7,140+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,116DeedBook 6491, Page 2876Recorded12/7/2022

Property Sale

Sale
$104,929

From:

To:

Sq Ft968DeedBook 6235, Page 31Recorded12/19/2017

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 5789, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1940