Skip to content

1304 Hedin Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1951

Last Sale Price
$257,500
Last Sale Date
Nov 20, 2009

Property Information

Block121
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
62%
Improvement Value:$41,200
38%
Total Assessment$109,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,123+3.2%
2024$7,868+3.2%
2023$7,625+0.4%
2022$7,597+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$257,500
DeedBook 5791, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 1951