Skip to content

1195 Mayfair Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2000

Property Information

Block131
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,400
61%
Improvement Value:$45,400
39%
Total Assessment$116,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,649+3.2%
2024$8,377+3.2%
2023$8,119+0.4%
2022$8,088+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4641, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1950