Skip to content

460 Elm Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jul 27, 2009

Property Information

Block142
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,618
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,600
46%
Improvement Value:$103,600
54%
Total Assessment$192,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,232+3.2%
2024$13,785+3.2%
2023$13,360+0.4%
2022$13,310+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 5775, Page 420

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3670, Page 64

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3128, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1930