Skip to content

325 Elm Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1910

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 11, 2017

Property Information

Block144
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,663
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,200
34%
Improvement Value:$115,700
66%
Total Assessment$174,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,951+3.2%
2024$12,544+3.2%
2023$12,157+0.4%
2022$12,112+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,663DeedBook 6203, Page 11Recorded7/24/2017

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 4282, Page 85

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3361, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1910