Skip to content

1234 Bryant St

Rahway, NJ 07065

Built 1910

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 30, 2016

Property Information

Block146
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,349
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
42%
Improvement Value:$59,900
58%
Total Assessment$103,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,694+3.3%
2024$7,452+3.2%
2023$7,222+0.4%
2022$7,195+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,349DeedBook 6141, Page 327Recorded8/31/2016

Property Sale

Sale
$103,000

From:

To:

Sq Ft1,349DeedBook 6013, Page 374Recorded7/23/2014

Property Sale

Sale
$34,900
DeedBook 3304, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1910