Skip to content

205 W Milton Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1920
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2013

Property Information

Block147
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class00000
DescriptionB&1G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
42%
Improvement Value:$311,500
58%
Total Assessment$539,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2005$20,156+8.0%
2004$18,667+4.9%
2003$17,787+4.0%
2002$17,102+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$599,000
DeedBook 5365, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 1920