Skip to content

51 W Milton Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1875

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block148
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2A F&2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,331
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
30%
Improvement Value:$113,300
70%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,055+3.2%
2024$11,676+3.2%
2023$11,316+0.4%
2022$11,274+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 4673, Page 21

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3558, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1875