Skip to content

1444 Esterbrook Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1875

Last Sale Price
$79,500
Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block151
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2A F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,529
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
45%
Improvement Value:$65,500
55%
Total Assessment$119,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,871+3.2%
2024$8,592+3.2%
2023$8,327+0.4%
2022$8,296+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$79,500

From:

To:

Sq Ft1,529DeedBook 6098, Page 931Recorded1/4/2016

Property Built

Built

Year Built: 1875