Skip to content

1416 Esterbrook Ave

Rahway, NJ 07065

Public Property

Last Sale Price
$1,100,249
Last Sale Date
Jan 22, 2024

Property Information

Block151
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,053
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$95,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,113+3.1%
2024$24,346+3.5%
2023$23,513+0.8%
2022$23,330+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,100,249
DeedBook 6535, Page 2608Recorded1/31/2024

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft4,053DeedBook 6294, Page 657Recorded11/7/2018

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 5548, Page 212

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 3905, Page 266