Skip to content

1572 Elizabeth Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$895,000
Last Sale Date
Jan 15, 2016

Property Information

Block158
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description6A-B
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,100
16%
Improvement Value:$256,600
84%
Total Assessment$306,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,193+3.2%
2024$22,484+3.5%
2023$21,714+0.8%
2022$21,546-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$895,000

From:

To:

DeedBook 6102, Page 432Recorded1/27/2016

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 5571, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1900