Skip to content

173-7 W Main St

Rahway, NJ 07065

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block161
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2A F-S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,700
49%
Improvement Value:$57,100
51%
Total Assessment$112,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,353+3.3%
2024$8,090+3.2%
2023$7,841+0.4%
2022$7,811+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,600DeedBook 6335, Page 2271Recorded8/16/2019

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3597, Page 397

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3332, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1890