Skip to content

488-92 W Grand Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1870
Commercial

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block165
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description3A G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,156
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
37%
Improvement Value:$101,500
63%
Total Assessment$160,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,167+3.1%
2024$11,796+3.5%
2023$11,392+0.8%
2022$11,303+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft3,156DeedBook 6562, Page 2654Recorded11/13/2024

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4785, Page 176

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4618, Page 324

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4176, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1870