Skip to content

483-5 Hamilton St

Rahway, NJ 07065

Built 1910

Last Sale Date
Aug 9, 2016

Property Information

Block166
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2A-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,108
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
33%
Improvement Value:$95,100
67%
Total Assessment$142,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,582+3.3%
2024$10,249+3.2%
2023$9,933+0.4%
2022$9,896+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910